پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
راهیان نور غرب کشور
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
پشتیبانی از مدافعان حرم
22. مرداد 1395 - 21:35   |   کد مطلب: 2839
مطلب وبلاگی:
تربیت مسجدی
همانطوریکه در رشد وبلوغ یک گیاه چندین مولفه از جمله خاک، آب، اکسیژن و...تاثیرگذار است و نتیجه نهایی را روی گیاه خواهدگذاشت، در رشد و بلوغ فرزند نیز سه مولفه خانواده، محیط و دوستان تاثیرگذارند.
تربیت مسجدی

به گزارش ابصارخبر به نقل از وبلاگ یاس نو،تربیت فرزند آن هم تربیتی برپایه اصول دینی کار آسانی نیست. این کار وقت وحوصله بسیار مربیان را می طلبد.

برای بیان عرایضم از مثال هایی استفاده می کنم.

تمام دانه هایی که درزمین کاشته می شوند ثمره نمی دهند چراکه حتما درقسمتی از کارباغبانی کوتاهی شده است. والدین نیز به مثابه باغبانی هستند که وظیفه خطیر رشد وتربیت را برعهده دارند.

همانطوریکه در رشد وبلوغ یک گیاه چندین مولفه از جمله خاک، آب، اکسیژن و...تاثیرگذار است و نتیجه نهایی را روی گیاه خواهدگذاشت، در رشد وبلوغ فرزند نیز سه مولفه خانواده، محیط و دوستان تاثیرگذارند. این سه مولفه مانند اضلاع یک مثلث به یکدیگر مرتبطند. خیلی کم اتفاق می افتد که یکی ازاضلاع تربیت فرزند ضعیف ویا اصلا نباشد اما فرزند، انسانی مؤمن و انقلابی بار بیاید. اما ممکن است وغیر ممکن نیست.

یکی ازدلایلی که نمی توانیم ائمه اطهار را به عنوان یک الگوی فراتر از الگونماهای هالیوودی معرفی کنیم اشتباه در اندازه گیری تبلیغاتی است. تبلیغات بدون پشتوانه یابه عبارتی پشتیبانی علمی نتیجه ی قابل قبولی نخواهد داشت.

به نظربنده تعلیم وتربیت مبلغان حوزه علمیه یک ظرفیت بزرگیست که باید به کارگیری شود اما ما فرهنگی کاران نیز باید به فکرباشیم. باید بیشتر فداکاری کنیم وکمتر توقع داشته باشیم. دقیقا برخلاف الگوی کاذب امروزی که بیشتر توقع دارد وکمتر فداکاری.

بازیکنان مشهور فوتبال مثال خوبی برای این نکته هستند. ازتیم وباشگاه خود توقع بیش ازحد دارند اما هنگام بازی فداکاری کمتری نشان می دهند. می توان گفت در ورزش های امروزی قهرمانی جای پهلوانی را گرفته است. مرحوم تختی را بنگرید. اخلاقش را بنگرید...

این اخلاق ومنش پهلوانانه اش است که آن را ماندگار کرده است.

درمقایسه میان الگوی اصلح یعنی ائمه اطهار و در کلمه ای ملموس "پهلوان" باالگوی کاذب یعنی برخی بازیگران و بازیکنان ودر کلمه ای ملموس تر "قهرمان" نیز می توان به این نتیجه رسید که شاید الگوهای کاذب، قهرمانی بادکرده باشند اما الگوهای صالح که پهلوانی مظلوم هستند، منش پهلوانی شان به قهرمانی شان می چربد. یعنی پیروزی خون بر شمشیر. پیروزی اخلاق بر زور....

پس عزیزان سعی کنید به جای کوتاهی و درشتی، با درستی دست به تربیت بزنید. 

به جای اینکه اززور بازو و قد بلند حضرت عباس (ع) که قهرمان های امروزی مانند بتمن، سوپر من، مردعنکبوتی و... را براساس این معیارها وشاید افسانه ای تر ساخته اند تعریف وتمجید کنیم از مکارم اخلاق ایشان بگوییم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

آخرین اخبار