پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
راهیان نور
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
پشتیبانی از مدافعان حرم
16. آذر 1396 - 10:24   |   کد مطلب: 5677
امروز جنبش دانشجویی با گذر از حرکت های غیرقابل پیش بینی، به یک نهاد مدنی و قانونمند تبدیل شده است. تا با درک متقابل بین بدنه دانشجویان و مدیریت تدبیر و امید در دانشگاه ها، موجب همسویی و هم افزایی بیشتر در مسیر توسعه و اعتلای کشور شود.
به گزارش خبرنگار ابصارخبر،16 اذر یاداور حماسه آفرینی دانشجویانی است که بر علیه ظلم و ستم و استبداد داخلی قیام کردند. پس از پیروزی انقلاب نیز روز ۱۶ آذر به عنوان «روز دانشجو» در تقویم گنجانده شد تا برای ابد تاریخ به عنوان نقطه‌ای قابل اتکا برای بروز و ظهور جنبش دانشجویی در تقویم سالیانۀ دانشگاه‌ها مورد توجه دانشجویان فعال قرار داده شود.
خبرنگار ابصارخبر به همین منطور به میان مسئولان دانشگاه های اردبیل رفت تا نظر آنها را در این خصوص جویا شود.
 
 قشر دانشجو در میهن ما همچنان در راس جریانات اجتماعی و سیاسی قرار دارد
گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی روز دانشجو را به تمامی دانشجویان تبریک گفت و افزود: علیرغم پستی ها و بلندی ها در جریانات اجتماعی، صنفی و سیاسی، قشر دانشجو در میهن ما همچنان در راس جریانات اجتماعی بیشترین تاثیر را بر فرایندهای سیاسی اعمال کرده، نقش مرجعیت سیاسی-اجتماعی را برای خود محفوظ نگه داشته است. 
وی می افزاید: شور جوانی از یک سو و شعور و دانش اجتماعی از سوی دیگر باعث شده است تا از نقش این قشر بالنده کاسته نشود و با توجه به اینکه از نظر کمی نیز جمعیت وسیعی از کشور را در خود جای داده، موجب توجه خاص جناح های سیاسی و جریانات فرهنگی به خود شده است.
رئیس دانشگاه محقق در ادامه سخنان خود  به تبیین کارکرد جنبش دانشجویی پرداخته و می گوید: امروز جنبش دانشجویی با گذر از حرکت های نسنجیده و غیرقابل پیش بینی، به یک نهاد مدنی و قانونمند تبدیل شده است. درک متقابل ایجاد شده بین بدنه دانشجویان و مدیریت تدبیر و امید در دانشگاه ها، موجب همسویی و هم افزایی بیشتر در مسیر توسعه و اعتلای کشور شده است.
 
 استکبار ستیزی، آزاد اندیشی، آرمان گرایی از شاخصه های دانشجویان است
حجت الاسلام عبداله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان نیز با بیان اینکه دانشجویان، نسل فرزانه و آگاه و برگزیده کشور هستند، گفت: استکبار ستیزی، آزاد اندیشی، آرمان گرایی، داشتن روحیه جهادی و انقلابی، مطالبه گری و دفاع ازحقوق مظلومان و مستضعفان عالم از شاخصه های بارز آنهاست،
وی افزود: دانشجویان باید با تمسک به قرآن کریم و اهل بیت (ع) همراه با بصیرت و پیروی از رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای (دامت برکاته) درجهت شکوفایی و تحقق این شاخصه ها گام بردارند.
حسنی در ادامه سخنان خود به بیانات رهبر معظم انقلاب در اینخصوص اشاره کرد و گفت: طبق فرمودۀ مقام معظم رهبری در نمایشگاه محصولات تبلیغی در نامه به جوانان غربی؛ مسئولیت امروز دانشجویان در عرصه های مختلف خطیر است و باید برای رساندن پیام انقلاب به دلها در سراسر دنیا قدم‌های بعدی را بردارند.

وی با بیان اینکه انقلاب ما در مسیر خود مشکلات زیادی را به دست دشمنان و استکبار جهانی پشت سر گذاشته است، خاطرنشان کرد: این انقلاب امروزه نیز با حرکت در خط ولایت و دل سپردن به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، خار چشم مغرضان و معاندان خواهد بود.

رسالت دانشجو معلمان پرورش خود برای ساختن آینده سازان کشور است

رضا عبدی رئیس دانشگاه فرهنگیان اردبیل نیز ضمن تبریک این روز تاریخ ساز به دانشجویان، رسالت های دانشجو معلمان را یادور شد و گفت:  زمانی دانشگاه فرهنگیان در کشور احساس نیاز شد که تنها آموزش های علمی فاقد پرورش و آموزه های دینی، عامل موفقیت یک اجتماع نشد بنابراین وظیفه ی دانشگاه فرهنگیان و دانشجویان بسیار خطیر و حساس است. ماموریت ما آموزش انسان ها، دانش آموزان و آینده سازان این کشور است.

دانشجو بايد تحليل سياسي داشته باشد تا گمراه نشود

اسحق رسولي رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل نیز ضمن تبریک روز دانشجو به عموم دانشجویان به تبیین نقش امروز دانشجویان در جامعه پرداخت و گفت: دانشجويان بايد در كنار نقش هاي ديگر، نقش سياسي پيدا كنند تا با نقش آفريني در این عرصه و انجام كار تشكيلاتي، خود را  براي ايفاي نقش هاي جدي تر در عرصه سياست کشور آماده کنند.

وي در پایان سخنان خود تقويت بينش و تحليل سياسي دانشجويان خواستار شد و گفت: دانشجو بايد تحليل سياسي داشته باشد و اگر بينش سياسي نداشته باشد دچار گمراهي فكري شده و ابزار دست افراد قدرت طلب و منفعت طلب خواهد شد.

رسالت دانشجویی همچنان ادامه دارد

قدرت اخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در پیامی به همین مناسبت گفت: بی تردید ایستادگی و استکبار ستیزی، الگو و نماد جاودان آزادی خواهی ملتی است که توانست با رهبری و هدایت مدبرانه امام راحل پس ماندهای رژیم فاسد طاغوت را در عرصه علم و دانشگاه برای همیشه از صحنه تاریخ ایران اسلامی محو نماید.

وی افزود: امروزه نیز همین دانشجویان با تاسی به شهدای 16 آذر و با سرلوحه قرار دادن آرمان‏هاى اسلامى، انقلابی و ملى خويش، برای اعتلای کشور در ابعاد مختلف و برای دفاع از اسلام و انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند بود چرا که رسالت دانشجو همچنان ادامه دارد و انتظارات از دانشگاه و دانشجو كماكان باقى است؛ همانطور مقام معظم رهبری در بیانات گهربارشان فرمودند: «آن چيزى كه ما از محيط دانشجويى‏مان انتظار داريم، پيشرفت علم، پيشرفت انديشه سياسى، عمق انديشه دينى و ايمان دينى، عمق معرفت دينى و روشن‏بينى دينى، دست يافتن به قلمروهاى جديد؛ هم در زمينه علم، هم در زمينه سياست، هم در زمينه معرفت دينى در محيط دانشجويى است".

جنبش دانشجویی یکی از آغازگران حرکت و زمینه ساز انقلاب اسلامی در سال 57 بود
داریوش لطیفی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان نیز ضمن تبیریک روز دانشجو به همه دانشجویان گفت:دانشجویان ما همواره مبدا تحولات در مسایل داخلی و بین المللی کشور و ملت ما بوده اند و اکنون که در عصری از اندیشه سازی و اندیشه پروری به سر می بریم، لازم است دانشجویان ما با آگاهی و بصیرت و ولایتمداری پیش بروند و در آموزش نیز مهارت آموزی را الگوی برتر آموزش عالی معرفی کنند تا در آینده نیز روذنه امید را در راستای اشتغالزایی و به سمت روشنایی موفقیت بازکنند.
وی افزود: بنده به نمایندگی از دانشگاه جامع علمی کاربردی، ضمن تبریک و گرامیداشت این روز بزرگ بویژه تقارن هفته وحدت و خجسته میلاد رسول گرامی اسلام(ص)و بنیانگذار مکتب تشیع حضرت امام جعفرصادق(ع) و روز دانشجو را به فال نیک گرفته و آرزوی بهروزی برای ملت بزرگ ایران بویژه داگاهیان عزیز و طول عمر باعزت و بابرکت برای مقام معظم رهبری(مدظله العالی)دارم.
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار