پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
29. دى 1396 - 13:04   |   کد مطلب: 5879
یکی از مهم ترین دلایل افزایش نرخ ارز در کشور انجام مبادلات اقتصادی کشور با ارز هایی از قبیل یورو و دلار است که باید این امر از اقتصاد کشور حذف شود.
وضعیت اقتصادی

به گزارش خبرنگار ابصارخبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به افزایش قیمت دلار در کشور اظهارداشت: اخیرا شاهد افزایش نرخ دلار در کشور هستیم و این موضوع مسبوق به سابقه است که دولت در هنگام افزایش قیمت دلار هیچ اقدام و تحرکی از خود نشان نداده است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: دلیل عدم ورود دولت به بازار ارز در کشور در وهله اول عدم تخصص اقتصادی در برخورد با چنین موضوع و در وهله دوم نگاه کاسب کارانه دولت در این باره است؛ یعنی اینکه دولت اولا توان اداره و مدیریت بازار ارز را در کشور ندارد، ثانیا دولت از این راه کسب درامد می کند.

 کارشناس مسائل اقتصادی با بیان دلایل افزایش نرخ ارز در کشور گفت: یکی از مهم ترین دلایل افزایش نرخ ارز در کشور انجام مبادلات اقتصادی کشور با ارز هایی از قبیل یورو و دلار است که باید این امر از اقتصاد کشور حذف شود؛ بعد از حذف دلار و یورو از مبادلات اقتصادی کشور نوبت به انجام مبادلات دو یا چند جانبه می رسد و باید دولت در این موضوع را در اولویت مناسبات اقتصادی خود قرار دهد.

شیخی با اشاره به سیاست پولی دولت در این باره بیان داشت: دولت هیچ نوع سیاست پولی را در بازار پیاده نکرده است؛ دولت باید حجم ارز را در بازار اقتصادی کشور کاهش دهد و رفته رفته دلار و یورو را از مبادلات اقتصادی کشور حذف کند، امروز بخش اعظمی از قیمت های اجناس و کالاهای موجود در کشور با افزایش نرخ دلار و یورو ، افزایش می یابد و این بدان معناست که آمریکا بر اقتصاد ایران تسلط کامل دارد.

وی در ادامه افزود: دولت باید برای ایجاد ثبات در کالا و کنترل نرخ تورم در وهله اول دلار و یورو را از مبادلات اقتصادی کشور خارج کند تا دیگر اجناس و کالاهای موجود در کشور تحت تاثیر این موضوع قرار نگیرند؛ از سر گیری مبادلات دو یا چند جانبه از سوی در دستور کار اغلب کشورهایی است که از موضوع دلار فاصله گرفته اند و با ارزهای خود مبادلات را انجام میدهند.

این کارشناس اضافه کرد: دولت اگر می خواهد در خصوص رکود و تورم اقدامی ویژه انجام دهد باید دلار و یورو را از مبادلات اقتصادی خارج و مبادلات دو یا چند جانبه را با کشور های دیگر از سر بگیرد تا کشور تحت تاثیر ارزهایی مثل دلار و یورو نباشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار