پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
15. فروردين 1397 - 14:17   |   کد مطلب: 6162
رئیس‌ دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی‌ اردبیل‌ با اشاره به 11000مورد بازرسی‌، از معرفی۷۳ مرکز متخلف‌به مراجع‌قضایی و تعطیلی۱۶محل به علت عدم رعایت‌بهداشت در طول نوروز خبرداد و گفت:طی بازرسی‌های انجام گرفته 14تن مواد غذایی فاسد نیزمنهدم شد.
در قالب طرح سلامت نوروزی انجام گرفت؛

به گزارش ابصارخبر، نوروز سال 97 نیز همچون سایر نوروزها با فراز و نشیب های خاص خود به پایان رسید. طبق آمارهای عنوان شده امسال علاوه بر کاهش آمار تصادفات شاهد افزایش ورود گردشگران به استان نیز بودیم که در این راستا نباید زحمات شبانه روزی اقشار مختلتف جامعه بخصوص مسئولان امنیتی چون نیروی انتظامی و بهداشتی و درمانی استان را که شبانه روز تلاش کردند تا تعظیلات طولانی نوروز با کمترین حوادث به پایان برسد فراموش شود.

در این گزارش سعی شده تا گوشه هایی از تلاش های بی وقفه و شبانه روزی مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان از کادر درمانی تا بهداشت محیط و فوریت های پزشکی در قالب طرح سلامت نوروزی به تصویر کشیده شده است.

طرح سلامت نوروزی

عمران خسروی رئیس بهداشت شهرستان اردبیل در اینخصوص ضمن ارائه گزارش طرح سلامت نوروزی گفت: این طرح از نیمه دوم اسفند لغایت ۲۹ اسفند با هدف پیشگیری از بروز حوادث ناخواسته با بازرسی از اماکن اقامتی و رستوران های شهری و بین راهی اغاز شد تا موارد یکبار قبل از آغاز تعطیلات بررسی و تذکرات لازم به متخلفین داده شود.

 

 

 

وی  بازرسی از تمامی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی واماکن عمومی، مراکز بین راهی شهرستان، مراکز اقامتی و گردشگری و سرویسهای بهداشتی، نصب پلاکارد و استیکر در مراکز گردشگری و اماکن مرتبط، اطلاع رسانی عمومی بهداشتی و سامانه ۱۹۰، برگزاری جلسه کارگروه سلامت با حضور فرماندار و چندین جلسه با مسولین صنعت معدن تجارت و اتاق اصناف و تعزیرات و دامپزشکی با حضور رییس مرکز بهداشت و مسول بهداشت محیط شهرستان، حضور در برنامه تلویزیونی مسول بهداشت محیط شهرستان در خصوص موازین بهداشتی در صنوف و بویژه قنادیها را از جمله اقدامات مجموعه های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل قبل از اغاز تعطیلات نوروز نام برد و گفت: در طول این ایام نیز نمونه برداری از مواد غذایی بصورت گسترده و ضبط اقلام غذایی غیر بهداشتی بیش از ۳ تن در این ایام، رسیدگی به شکایات بهداشتی ارجاعی از سامانه ۱۹۰ به تعداد بیش از یکصد مورد ، حضور مسول بهداشت محیط در جلسات آموزشی اتاق اصناف و اتحادیه چلوکبابان، بازرسی از منابع و شبکه های آبرسانی و استخرها و نمونه برداری وکنترل کیفی آنها به نحو مطلوب برگزار شد.

تولد اولین نوزاد سال 97

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در ابتدای سخنان خود اهمیت فرهنگ سازی مناسب در میان خانواده های ایرانی در زمینه ازدیاد جمعیت کشور را یاداور شد و گفت: در اولین روز از سال نو ۱۳۹۷ مجموعا تعداد۴۶نوزاد در مراکز و تسهیلات زایمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بدنیا آمدند.

وی افزود: اولین نوزاد زایمان طبیعی استان که یک دختر بود بصورت زایمان طبیعی ساعت ۲.۴۵ تاریخ ۹۷.۱.۱ در تسهیلات زایمانی شهرستان نیر به دنیا امد.

35 درصد تماس های دریافتی مزاحم تلفی بودند

غیبتی سرپرست مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در مصاحبه های مطبوعاتی خود در طول ایام نوروز به منظور انعکاس درست و دقیق اخبار مربوطه به حوادث نوروزی در این ایام اشاره کرد و گفت: در سومین روز از نوروز  بعلت استقرار نامناسب خودروی پراید بدون سر نشین دربالای کوه و سقوط آن روی افرادی که در حال خوردن ناهار بودند متاسفانه یک نفر فوت و۴ نفر مصدوم شده اند این حادثه در منطقه کنار گذر تونل حیران اتفاق افتاده و مصدومین به بیمارستان نمین منتقل شدند که ۲نفر بصورت سرپایی درمان و۲ نفر نیز با آمبولانس ۱۱۵ به بیمارستان فاطمی اردبیل منتقل شدند.

وی در ادامه سخنان خود با ابراز تاسف از حادثه ای که منجر به کشته شدن یک کودک ۱۳ ماهه شد، گفت: در پی بی احتیاطی و تصادف سه دستگاه  خودرو سواری در  محور کوراییم، سه راهی گورادل اردبیل در سومین روز از عید نوروز متاسفانه  ۹ نفر مصدوم و یک کودک ۱۳ماهه نیز فوت کرد.

این مسئول افزود: پس از اعلام گزارش مردمی، مامورین امدادی اورژانس به محل اعزام و بلافاصله، مصدومین و کودک فوت شده را با دو دستگاه آمبولانس  و یکدستگاه اتوبوس آمبولانس  به بیمارستان فاطمی اردبیل اعزام کردند.

وی در ادامه سخنان خود به تعداد مزاحمین تلفنی نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه مزاحمت های تلفنی به اورژانس  115 که منجر به اعزام آمبولانس از اول طرح امداد نوروزی شده باعث اخلال در خدمت رسانی به هموطنان شد که در اینخصوص باید هم تلاش کنند تا با فرهنگ سازی مناسب و عدم ایجاد اخلال در مسائل پزشکی زمینه های بهتر خدمت رسانی به مردم بیشتر فراهم شود.

وی افزود: کل مزاحمین تلفنی نسبت به مجموع تماسهای ثبت شده در این مرکز۱۷۵۹مورد که در حدود 35 درصد تماس هاست.

غیبتی در ادامه به اهمیت اعزام ها اشاره کرد و گفت در زمانی که یک آمبولانس از پایگاه شهری و یا جاده برای ارائه خدمات اورژانسی اعزام می شود ممکن است در آن لحظه جان یک هموطن دیگر در زمان طلایی امداد ونجات درخطر بوده و به اقدامات اورژانسی نیاز مبرم داشته باشد لذا ضرورت فرهنگ سازی توسط خانواده ها ومتولیان امر بسیارحایز اهمیت بوده و ارایه راهکار قانونی توسط مراجع قضایی نسبت به برخورد مناسب با این فرهنگ ناپسند موضوعی ضروری به نظر می رسد.

سرپرست مرکز اورژانس و فوریت پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد ساعت ۲۳ مورخ 04/۱/97 بعلت تندباد شدید در منطقه بیله سوار؛ بخش خروسلو، اصلاندوز استان اردبیل متاسفانه یک خانم ۵۱ساله در اثر سقوط ایرانیت فوت کرد و یک نفر دیگر نیز  در همان منطقه مصدوم شد که توسط اورژانس ۱۱۵به بیمارستان ولایت گرمی منتقل شدند.

فوت متخصص بیهوشی شبکه بهداشت درمان بیله سوار اردبیل در اثرتصادف

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان اردبیل از تصادف شدید دو خودروی پژو ۲۰۶ و مگان در پنج کیلومتری شهرستان بیله سوار اردبیل با یک فوتی ودومصدوم خبر داد و علت تصادف را  سرعت  و سبقت غیرمجاز عنوان کرد و افزود: این تصادف باعث کشته شدن سرنشین خودروی ۲۰۶ که همکار متخصص بیهوشی شبکه بهداشت و درمان بیله سوار بود و موجب مصدومیت دو سرنشین خودروی مگان نیز شد.

3 عملیات امداد هوایی در طول ایام نوروز

سرپرست مرکز اورژانس وفوریت پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در سیزدهمین روز از فروردین ماه ، مصدوم 33 ساله با ترومای سر از شهرستان گرمی به بیمارستان فاطمی اردبیل منتقل شد.

وی افزود: این دومین پرواز بالگرد جهت انجام ماموریت اورژانس درسال جدید بوده و هرزمان ضرورت اعزام اعلام شود اورژانس هوایی آماده انجام ماموریت در سطح استان است.

وی افزود:طی تماس تلفنی سوپروایزر بیمارستان ولایت گرمی با اورژانس ۱۱۵ مبنی بر نیاز به انتقال سریع خانم باردار با مشکل کبدی و فشارخون بالا برای دریافت خدمات پیشرفته پزشکی به بیمارستان علوی اردبیل، بالگرد اورژانس ۱۱۵ اردبیل برای سومین بار در سال جدید جهت  ماموریت به پرواز درآمد.

معرفی 73 مرکز متخلف به مراجع قضایی

محمد دانه زن مدیر گروه بهداشت محیط استان اردبیل نیز با بیان اینکه طی چهار روز اول نوروز مأموران بهداشت محیط سراسر استان تعداد ۸۵۰۰ مورد بازرسی از مراکز و اماکن بین راهی و رستوران ها و هتل ها و مراکز عرضه و توزیع و تولید مواد غذایی انجام داده اند، گفت: در این بازرسی ها ۷۳ مرکز متخلف به مراجع قضایی معرفی و ۱۶ محل به علت عدم رعایت موازین بهداشتی تعطیل شده است.

صدور 984مورد اخطار بحرانی و غیر بحرانی به مراکز متخلف

بابک نخستین معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تقدیر از همکاری مناسب دستگاه‌های مرتبط با سلامت مردم در خصوص نظارت بهداشتی گفت: به لطف خدواند متعال و تلاش همکاران سختکوش بهداشت محیط  در ۱۸ روز اول اجرای طرح سلامت نوروزی در سطح استان و پشتیبانی مدیران و کارکنان  شبکه ها و نیز همکاری خوب سایر دستگاههای نظارتی همکار از قبیل دادستانی ، سازمان تعزیرات، سازمان صنعت،معدن و تجارت و اتاق اصناف، دامپزشکی ، نیروی انتظامی  اقدامات موثری در سطح استان برای کنترل بهداشتی اماکن عمومی مراکز بین راهی و تهیه و توزیع موادغذایی و نیز مراکز گردشگری و اقامتی صورت گرفته است که برابر ارزیابی های اولیه صورت گرفته، این اقدامات آرامش و اطمینان مناسبی از نظر بهداشتی در سطح عموم مردم فراهم آورده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه  تعداد کل بازرسی ها از مراکز و اماکن و محل ها و سامانه های  آبرسانی و بازرسیهای دیگر را8461 مورداعلام کردو افزود: از این تعداد۱۲۰۴مورد بازرسی از مراکز و اماکن بین راهی  صورت گرفته است که با ۱۰۳ بازرسی مشترک دستگاههای همکار دیگر ۷۳مرکز و امکنه متخلف به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی افزود: در همین مدت ۱۸روزه اجرای طرح سلامت نوروزی ۹۸۴مورد اخطار بحرانی و غیر بحرانی صادر شده است.

وی۵۵۵مورد نمونه برداری مواد غذایی و ۹۹۷مورد سنجش با تجهیزات پرتابل و۱۸۴۹ مورد کلرسنجی آب را از دیگر اقدامات مامورین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل عنوان کرد.

نخستین در پایان سخنان خود ضمن تشکر از هم استانی ها در اعلام موارد تخلف بهداشتی اظهار امیدواری کرد مردم شریف استان و مسافرین گرامی  همچنان با شعار هرشهروندیک_بازرس ، هر گونه موارد تخلف بهداشتی را به سامانه_تلفنی_۱۹۰ اعلام کنند

ثبت بیش از 44 هزار مراجعه به بیمارستانهای استان در 5 روز اول نوروز/ ضبط و انهدام 14 تن مواد غذایی فاسد

اخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از 44 هزار مراجعه به مراکز درمانی دانشگاه از شروع طرح سلامت نوروزی خبر داد و گفت: از آغاز طرح  سلامت نوروزی تابحال تعداد 44 هزار مراجعه به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سراسر استان به ثبت رسیده است که از این تعداد سی و نه هزار نفر به صورت سرپایی و تعداد ۵ هزار نفر در بخش‌های اورژانس و سایر بخش های مراکز درمانی بستری وتحت مداوا قرار گرفتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در قالب طرح سلامت نوروزی عوامل ونیروهای امدادی اورژانس 115دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با مشارکت ۳۲۰ نفر از پرسنل با ۶۰ دستگاه آمبولانس فعال و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس در۴۸ پایگاه و۶ ایستگاه سلامت جاده ای در مدت زمان آغاز طرح امدادنوروزی تابحال، تعداد ۱۲۷۷ مورد ماموریت پیش بیمارستانی را انجام داده‌اند و دراین ماموریت ها تعداد ۳۴۲ نفر مصدوم جاده ای و ۸۷۶ نفر مصدوم  شهری ناشی از تصادفات وترافیک را به مراکز درمانی منتقل نموده اند.

وی با اشاره به مدت زمان رسیدن آمبولانس سرصحنه و محل تصادف خاطرنشان کرد: میانگین رسیدن آمبولانس پس از اعلام کد اعزام درماموریت های شهری درطول اجرای طرح 6 دقیقه ودر ماموریت های جاده ای 11دقیقه ثبت شده است.                                                                                                                                                                                                                                                                رئیس دانشگاه علوم پزشکی درادامه سخنان خود به اقدامات و ماموریتهای حوزه بهداشت در استان اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای طرح سلامت نوروزی اقدامات مهمی در جهت صیانت وحفظ سلامت مردم و مسافرین نوروزی با همکاری سایر نهادهای مرتبط با سلامت صورت پذیرفته است.

اخوان اکبری از ۱۱۰۰۰ مورد بازرسی بهداشت محیط از مراکز و اماکن تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی خبر داد و گفت: از ابتدای آغاز طرح سلامت نوروزی به همت بازرسین بهداشت محیط استان و واحدهای تابعه دانشکاه در استان  در راستای بازدیدهای به عمل آمده از اماکن و مراکز عرضه مواد غذایی ۱۴ تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته از سطح عرضه جمع آوری و ضبط شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: در این مدت ۹۷ مرکز و امکنه متخلف به مراجع قضایی معرفی گردیده و ۱۶ واحد متخلف در سطح استان پلمپ و تعطیل شده است.

وی افزود: موضوع سلامتی جامعه و مردم خط قرمز متولیان حوزه سلامت استان است و با هر گونه تهدیدات و تخلفات بهداشتی برخورد قاطع و بدون اغماض صورت می پذیرد و از مردم عزیز و مسافرینی که به استان اردبیل عزیمت می کنند در خواست می شود با مشاهده تخلفات سریعا با شماره 190 مشکل را اعلام تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار