پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
راهیان نور
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
پشتیبانی از مدافعان حرم
20. بهمن 1396 - 17:39   |   کد مطلب: 5972
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: حضور در صحنه، یک وظیفه ملی و دینی است و در طول تاریخ هر وقت ملت ایران در صحنه نبوده، دشمنان ما کشور ما را تقطیع و ضربات جبران ناپذیری وارد کرده‌اند.
خطبه های نماز جمعه اردبیل

به گزارش ابصارخبر به نقل از سبلان‌ما آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: راهپیمایی 22 بهمن مظهر اقتدار ملی، استقامت، عزم و اراده ملی و به مثابه رفراندوم ملی و روز یأس دشمن و نمایش عظیم قدرت ملت و انقلاب اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: حضور در صحنه، یک وظیفه ملی و دینی است و در طول تاریخ هر وقت ملت ایران در صحنه نبوده، دشمنان ما کشور ما را تقطیع و ضربات جبران ناپذیری وارد کرده‌اند.

عاملی افزود: اجتماع ملت ما در 22 بهمن امسال، ویژه و استثنایی و تماشایی خواهد بود؛ هم به دلیل اهانت‌های ترامپ به ملت ایران و هم به خاطر دخالت‌های اخیری که در کشور انجام دادند، دخالت آنها در غائله اخیر برای خواندن ذائقه بود و ملت بزرگ ما در 22 بهمن ذائقه خود را نشان خواهد داد.

عاملی تصریح کرد: ملت ما یک ویژگی مهمی دارد که آن را از انقلاب به ارث برده است و آن اینکه هر وقت احساس می‌کند دشمن نزدیک می‌شود و قصد توطئه دارد به صورت ید واحده به صحنه می آید و قدرت انقلاب و قدرت ملت را به نمایش می‌گذارد، این همان دموکراسی حقیقی است که غرب، تحمل دیدن آن را ندارد و آنچه مهم و عمده است، این است که ملت، احساس و اعتقاد دارند که خودشان صاحب کشور و صاحب انقلاب هستند.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: ما امسال در راهپیمایی 22 بهمن این آیه را خواهیم خواند "ان فرعون و هامان و جنودهما کانوا خاطئین" رسول گرامی اسلام در خروج از مکه یک مشت خاک برداشت و به صورت مشرکین انداخت و  ما امسال در 22 بهمن در برابر شیطنت‌ها و جنایت‌های ریز و درشت آمریکا این کار را تکرار می کنیم.

وی با اشاره به لزوم تصویر واقعیت‌های قبل از انقلاب به نسل جدید، به شاخصه حفظ تمامیت ارضی کشور پرداخت و گفت: در مدت 200 سال گذشته خاک و سرزمین ما تاراج شده و 60 درصد ایران زمان صفویه در حکومت های قاجار و پهلوی از دست ما رفته است.

عاملی در این خصوص به حراج خاک ایران عزیز در زمان پهلوی اول و دوم اشاره کرد و افزود: کوه‌های آرارات با 800 کیلومتر دامنه که سرمنشأ آب ارس و ارومیه بود در زمان رضاخان به دولت آتاتورک واگذار شد، رضاخان تمام اسناد مالکیت ایران را کنار گذاشت و گفت "دوستی ما با ترکیه بالاتر از این تپه و آن کوه است، مهم این است که ما با هم دوست باشیم" این خیانت در سال 1316 و با فشار انگلیس بر رضاخان صورت گرفت.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: رضاخان عشایر ایران در مرز افغانستان را قلع و قمع کرد ولی نتوانست ژاندارمری را در آنجا مستقر کند، لذا افغان‌ها هجوم آوردند و بخش بسیار زیادی از اراضی ایران را اشغال و سپس با حکمیت فخرالدین آلتای از ترکیه کل اراضی اشغالی به آنها واگذار شد.

وی بیان کرد: انگلیسی‌ها به رضاخان فشار آوردند که برای اینکه عرق عضو پیمان سعدآباد شود شما باید در مورد اروند کوتاه بیایید، وزیر خارجه وقت ایران در خاطراتش می‌گوید "ما نزد رضاشاه رفتیم. نوری سعید وزیر خارجه عراق آمد و گریه و زاری کرد که بگذارید این رودخانه مال ما باشد. شما دریای فارس و دریای مکران (عمان) را دارید اما ما هیچ چیز نداریم!" رضاشاه گفت "خوب اروند را به این ها بدهید!"

عاملی تصریح کرد: روس‌ها طبق قرارداد 1921 متعهد بودند که منطقه فیروزه را که ییلاق عشق آباد پایتخت ترکمنستان است و منطقه خلیج حسین قلی را به ایران عودت دهند؛ وقتی رضاخان رئیس الوزراء شد، محرمانه با روس‌ها مذاکره کرد که من حق ایران را مسکوت می‌گذارم شما در برابر آن به خلع دولت قاجار راضی باشید و او اینگونه منطقه بسیار نفیسی از کشور را به ثمن بخس و پایین‌تر از بخس فروخت.

وی افزود: حاتم بخشی پسر او از اراضی ایران بسیار وحشتناک تر از پدر بود، او در مرحله اول در اثر فشار انگلیس بخشی از سیستان را به افغانستان واگذار کرد در مرحله دوم باز انگلیس فشار آورد که حساس‌ترین نقطه خلیج فارس یعنی بحرین باید از ایران جدا شود؛ علم وزیر دربار شاه موضوع را به شاه می‌گوید شاه جواب می دهد دوباره به سفیر انگلیس بگو این کار من خودکشی است، این یک خیانت بزرگ به ملت ایران است اما بحرین فقط با اراده انگلیسی ها از ایران جدا شد تا آمریکا و انگلیس و فرانسه برای خود پایگاه دریایی داشته باشند.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: امسال سه خودرو برای دانش‌آموزانی که در کنکور زیر 10 رتبه بیاورند، اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به استعداد ذاتی فرزندان استان اظهار امیدواری کرد که این حرکت بسیار شایسته فرهنگی، مزید بر عوامل موفقیت شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار