پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
بازی سایه روشن
راهیان نور دانشجویی شمالغرب کشور
13. ارديبهشت 1398 - 16:20   |   کد مطلب: 7464
امام جمعه اردبیل گفت: : دنیای معاصر در نهایت انحطاط به سر می‌برد. امروز بشریت و مواثیق و قوانین بین‌المللی و نهادهای بین المللی ارزشی ندارد.

به گزارش ابصارخبر، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: دنیای معاصر در نهایت انحطاط به سر می‌برد. امروز بشریت و مواثیق و قوانین بین‌المللی و نهادهای بین المللی ارزشی ندارد.

وی افزود: چهارصد هزار نفر در سوریه کشته شدند و طبق آمار سازمان ملل 250 هزار نفر تا امروز در یمن کشته شده‌اند. عراق، دو میلیون کشته و زخمی داشت. مقام معظم رهبری این هفته فرمودند؛ «وحشی‌های کراوات زده و ادکلن زده آدم می‌کشند و به آدم‌کش کمک می‌کنند بدون اینکه خم به ابرو بیاورند، می‌گویند چون به پولش احتیاج داریم».

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: حاکمیت‌های ملی نقض می‌شوند، به دولت‌های مشروع حمله نظامی می‌شود. دولت‌ها و ملت‌ها بدون هیچ گناهی تحریم می‌شوند. این هفته سفیر سابق هند در عربستان سخن خوبی گفت؛ وی اعلام کرد «تحریم نفتی ایران برای هند فاجعه است، امکان صفر کردن واردات نفت از ایران وجود ندارد. امروز در واشنگتن رژیم خود سری در رأس کار است که قوانین بین‌المللی را نه می‌فهمد و نه اجرا می‌کند. آمریکا در حال اخاذی از جامعه جهانی برای تحریم کشوری است که هیچ کار اشتباهی انجام نداده و به تمام تعهدات خود در برجام نیز عمل کرده است.»

عربستان بیش از 450میلیارد دلار به ترامپ پرداخت کرده است

وی بیان داشت: یکی از بدترین جنایت‌های دنیای معاصر عشق به نا‌آرامی و ادامه نا آرامی در دنیا برای فروش سلاح و دوشیدن دولت‌های پولدار است. عربستان تا حال 450 میلیارد دلار به ترامپ پرداخت کرده، ترامپ می‌گوید؛ امنیت شما را من تامین کرده‌ام پس هزینه آن را باید پرداخت کنید. او زمانی می‌تواند این سخن را بگوید که منطقه نا‌آرام باشد. ظلم بزرگ این است که دولت آمریکا منطقه ما را نا آرام کرده و می‌گوید ایران باعث نا آرامی است. اگر آمریکا در برابر دموکراسی و رأی ملت‌ها خاضع باشد، یک روزه معضل خاورمیانه و آفریقا حل می‌شود.

عاملی ادامه داد: مشکل لیبی یک روزه با انتخابات حل می‌شود. چرا مانع از برگزاری انتخابات می‌شوید؟ چرا از خلیفه حفتر نظامی عاصی و سرکش و خون‌ریز حمایت می‌کنید؟ مشکل سودان یک روزه حل می‌شود. چرا بعد از سقوط عمر البشیر مانع از انتخابات می‌شوید؟ چرا مانع انتقال قدرت از ارتش به مردم سودان می‌شوید؟ مشکل فلسطین یک روزه با انتخابات حل می‌شود. چرا از طرح انتخابات در فلسطین وحشت می‌کنید؟

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار داشت: حل مشکل یمن مثل آب خوردن است. تمام گروه‌ها در یمن حاضر به انتخابات هستند. فقط آمریکا، انگلیس و دولت‌هایی که به آل سعود سلاح می‌فروشند، مانع انتخابات شده‌اند.

وی گفت: شما به رأی ملت خودتان هم ارزش و بهاء نمی‌دهید و به آن حرمتی قائل نیستید. کنگره شما را از فروش سلاح به عربستان منع کرد. چرا ترامپ آن را وتو کرد؟ یعنی یک حکومت کاملا عاصی و سرکش و شرور بر دنیا حاکم شده اما می‌گویند ایران کشور عاصی و سرکش و شرور است. غیرت دینی و عِرق ملی ایرانیان اجازه نمی‌دهد که دولت مردان ما در برابر این جنون اطباقی ذلیل شوند. امیرالمؤمنین(ع) فرمود؛ «لا یحتمل الضیم الا الذلیل» ظلم را جز انسان پست نمی‌پذیرد و ما هیچوقت پست نخواهیم شد.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه تا چنین قدرت اهریمنی بر دنیا حاکم است، دنیا روی امنیت به خود نخواهد دید، گفت: مگر شما نمی‌گفتید لیبرالیسم پایان تاریخ است؟ و استدلال می‌آوردید که تاریخ، با درگیری ادامه پیدا می‌کند و درگیری فقط با اندیشه لیبرالیسم پایان می‌یابد چون فائق بر تمام اندیشه‌هاست. رکن این سخن، نقش دادن به مردم است چرا از دموکراسی و انتخابات می‌ترسید؟

وی افزود: ترامپ اخیرا گفت؛ «چون به جولان جهت امنیت اسرائیل احتیاج داشتیم، آن را به اسرائیل دادیم» یعنی ما به هرچه احتیاج داشته باشیم، مال ماست. سپس به ذلت مسلمان‌ها اشاره کرد و گفت؛ «با اعلام  الحاق جولان به اسرائیل، تبعاتی درست نشد، درست هم نخواهد شد بنابراین خبری نخواهد بود ما کار درستی انجام دادیم!» و حالا نتانیاهو جری شده و گفته تصمیم دارم بخشی از غرب فلسطین را به اسرائیل منضم کنم.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: از شرارت‌های عجیب این قدرت اهریمنی این است که به اعضای دادگاه لاهه اعلام کرده هرکس از شما درباره جرائم جنگی آمریکا یا رژیم صهیونیستی تحقیقاتی به  عمل آورد ویزای خود به آمریکا را از دست می‌دهد و با تحریم‌های جدی این کشور مواجه خواهد شد.! این عین سخنان پمپئو، وزیر خارجه آمریکا است. بشریت معاصر باید بر این اندیشه تاریک و جنایت‌بار، خون بگرید.

رمز تقدم یک کشور، آموزش و پرورش است

رییس شورای فرهنگ عمومی استان در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: روز معلم را گرامی می‌داریم. بهترین تعبیر درباره معلم را مقام معظم رهبری این هفته فرمودند که «معلم، پایه‌ریز تمدن نوین است. اگر نیروی انسانی شایسته نباشد تمدن نیست.» و فرمودند؛ «مهم‌ترین موضوع تمدنی ما تعلیم و تربیت است. برای یک کشور و تمدن، از همه سرمایه‌ها مهم‌تر، سرمایه انسانی است.»

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری هینطور فرمودند؛ « امروز شما در این کشور ملاحظه کنید! هر کس از کسانی که به جایی رسیده‌اند و توانسته‌اند کار بزرگی بکنند و خدمت بزرگی انجام دهند - این بزرگان، این سرداران، این شهدا، این علما، این برجستگان و فرزانگان و مسؤولان عالی‌رتبه، تا برسید به شخص امام بزرگوار راحل(ره) - همه رهین منّت معلّمند.»

عاملی افزود: رمز تقدم یک کشور، آموزش و پرورش است. تمام تحولات از اینجا شروع می‌شود. سایر نیازها از اینجا تامین می‌شود و لذا انبیاء نیز دنبال تعلیم و تزکیه بودند و این دو مفهوم هر دو کار معلم است. به همین جهت امام (ره) فرمودند؛ معلمی شغل انبیاست، آنهایی که تاریخ بشر را متحول کرده‌اند همه محصول علم، معلم و تربیت بوده‌اند. تاریخ بشریت در شاهکارهای خود مرهون نفس‌های معلم است.

باراصلی رشد اقتصادی بر دوش کارگران است

عاملی در بخش دیگری از خطبه‌ها با تجلیل از نقش کارگران در جامعه گفت: بار اصلی تولید، ثروت و رشد اقتصادی بر دوش کارگران است. اگر قرار باشد اقتصاد ما مستقل باشد و اقتصاد مبتنی بر نفت را کنار بگذاریم و اگر قرار است حیات ملت ما شرافتمندانه باشد، اگر قرار است نظام اسلامی ما مقتدر باشد، اگر قرار است در تحریم اقتصادی همیشه سرافراز باشیم، همه اینها با تلاش دستان و پنجه‌های توانا و قدرتمندی است که چرخ‌های کارخانجات را به‌کار می‌اندازند و لذا ملت، دولت و کشور همه مدیون کارگرند.

وی افزود: تکریم کارگر به دو چیز است؛ اول به ترفیع جایگاه اجتماعی و ارزش‌گذاری اجتماعی؛ یعنی جامعه با بزرگی از او یاد کند و با قدسیت به کار او نگاه کند. اگر کار او مقدس نمی‌بود، رسول خدا دست کارگر را نمی‌بوسید. ما همه به تبع رسول خدا در برابر کارگران عزیز خاضع می‌شویم و دست آنها را می‌بوسیم و دوم به اصلاح روابط کارگر و کارفرماست.

امام جمعه اردبیل گفت: متاسفانه بعضی از کارفرمایان قانون کار را رعایت نمی‌کنند، بعضی از آنها از بحران اشتغال سوء استفاده می‌کنند و کارگران را با مبالغ پایین‌تر از حد رسمی به‌کار می‌گیرند. در حالی که در روایت است که رسول خدا نهی عن بیع المضطرین. بعضی از آنها کارگر را بیمه نمی‌کنند با اینکه خیلی هم متمول هستند. آمده که در آخر الزمان «اغنیاءهم یسرقون زاد الفقراء» تاخیر انداختن حقوق کارگر ظلم بزرگ است چون زندگی خود را با آن تنظیم می‌کند. در یک شهر اگر ظلم شود آن شهر ویران می شود. این وعده خداوند است « وَتِلْکَ الْقُرَى أَهْلَکْنَاهُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَعَلْنَا لِمَهْلِکِهِم مَّوْعِدًا».در روایت است که « أَقْذَرُ الذُّنُوبِ ثَلَاثَةٌ قَتْلُ الْبَهِیمَةِ وَ حَبْسُ مَهْرِ الْمَرْأَةِ وَ مَنْعُ الْأَجِیرِ أَجْرَهُ» یعنی بدترین و کثیف ترین گناه سه چیز است: بی‌جا و بی‌جهت کشتن حیوان، ندادن مهر زن و منع اجرت اجیر.

انتهای پیام/ج

دیدگاه شما

آخرین اخبار