پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
بازی سایه روشن
راهیان نور دانشجویی شمالغرب کشور
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
3. آذر 1397 - 9:21   |   کد مطلب: 7011
بسیج نهادی وسیع است که توانایی پاسخ به نیازهای اساسی و حیاتی جامعه را دارد و در عین حال با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.
جهاد علمی

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، فاطمه حاضری دانشجوی رشته ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در یادداشت خود به تبیین فلسفه بسیج پرداخت و نوشت:در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. در این نگرش، بسیج صرفا سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد. بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه که با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.

برای تحقق بخشیدن به جامعه ای مقتدر که توان تامین نیازهای مردم را داشته باشد، نیاز است تا همه جانبه اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی، اساسی علمی ذاشته باشند. مقام معظم رهبری می فرمایند:

کشور نیازمند جهاد علمی در همه ی رشته ها و عرصه هاست. در فرهنگ اسلامی، معنای جهاد در هر عرصه ای، تلاش برای درهم شکستن موانع و معارضه هاست و از این دیدگاه اسلامی، کشور حقیقتا نیازمند جهاد علمی است.

آنچه کشور، امروز با آن روبروست، جنگ نرم و جبهه ی مبارزه با آن، مدرسه ها و دانشگاه هاست. امام علی(ع) فرمودند:

علم و دانش قدرت است، هرکس به آن دست یابد، غلبه می یابد و هرکس به آن دست نیابد، زیر سلطه قرار می گیرد.

جهاد علمی، ابزاری است که با تکیه برآن، می توان به بلندای پیشرفت و استقلال در زمینه های مختلف رسید. به بیان دیگر، کلید حل مشکلات کشور، فراگیری علم و به کارگیری آن در راستای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است. از جمله مواردی که در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم، تلاش مضاعف شهدای هسته ای بود که با تکیه بر جهاد علمی، توانستند سبب پیشرفت های متعددی در زمینه های گوناگون از جمله علمی، فرهنگی و سیاسی شوند. در جامعه ی امروز، حرف اول و آخر را علم و شخص عالم می زند؛ این شهدای بزرگوار نمونه هایی از انسان کامل بودند که با شخصیت علمی و بصیرت سیاسی خود، به الگوهای قشر جوان مبدل گشتند. می توان گفت این دستاورد الهی، انعکاسی از این حدیث  امام علی(ع) می باشد:

فضای هر ظرفی در اثر محتوای خود تنگ تر می شود مگر ظرف دانش که با تحصیل علوم، فضای آن بازتر می شود.

امید است با استعانت از صاحب حق و حضرت صاحب الزمان(عج) و جهاد فی سبیل الله به ویژه جهاد علمی، بتوانیم گامی موثر در مسیر الهی برداریم.

انتهای پیام/ج

دیدگاه شما

آخرین اخبار