پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
بازی سایه روشن
راهیان نور دانشجویی شمالغرب کشور
25. بهمن 1397 - 15:24   |   کد مطلب: 7289
25 بهمن ماه سالروز صدور حکم امام خمینی مبنی بر ارتداد سلمان رشدی است. امام با حکم شجاعانه خود علاوه بر نشان دادن قدرت مرجعیت ، آمادگی و هوشمندی تاریخی آن، امواج ناشی از خشم و اعتراض جهان اسلام علیه این اقدام را سازماندهی کرد.
بازخوانی صدور یک فتوا

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، حجت الاسلام ابراهیم امیری فعال دانشجویی اردبیل در یادداشت خود به بازخوانی صدور فتوای تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی پرداخت و نوشت: 25 بهمن ماه سالروز صدور حکم امام خمینی مبنی بر ارتداد سلمان رشدی است. امام با حکم شجاعانه خود علاوه بر نشان دادن قدرت مرجعیت ، آمادگی و هوشمندی تاریخی آن، امواج ناشی از خشم و اعتراض جهان اسلام علیه این اقدام را سازماندهی کرد.

درباره سلمان رشدی همین نکته کافی است که بدانیم وی در سال ۱۹۴۷ میلادی در بمبئی در یک خانواده مسلمان متولد شد در ۱۳ سالگی به انگلستان مهاجرت کرد و هم اکنون نیز تابعیت انگلیسی دارد.

 با بررسی آثار سلمان رشدی، منش، شخصیت ، آرمان‌ها ، ارزش‌ها و باورهای او را می توان به راحتی دریافت.

گریموس  نخستین کتاب و سیاه مشق کارهای او است، بچه های نیمه شب، شرم، و لبخند به یوزپلنگ و آیات شیطانی کتاب های یاد شده سلمان رشدی است.

رمان بچه‌های نیمه‌شب تم‌هایی از طبل حلبی گونتر گراس را در خود دارد که رشدی آن را الهام‌بخش نوشتن کتاب می‌داند. آیات شیطانی نیز به وضوح وامدار مرشد و مارگریتا اثر میخائیل بولگاکف روسی است

علاوه بر کتاب های یادشده، سلمان رشدی دو فیلمنامه نیز به نام‌های معمای نیمه شب ، نگار و طاعون یا نگار و مصیبت نوشته است

رشدی عضو هیئت انستیتوی فیلم انگلستان و عضو هیئت مشاوران انستیتوی هنرهای معاصر انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان نیز هست.

در مهر ماه ۱۳۶۷ بود که انتشارات وایکینگ انگلستان زیر مجموعه انتشارات پنگوئن،کتاب جدیدی به نام آیات شیطانی که سلمان رشدی نگارش کرده بود منتشر کرد.

 آیات شیطانی رمانی است که در ۵۴۷ صفحه به قلم سلمان رشدی نوشته شده و کیلتون رتیکن که یک یهودی است آن را منتشر کرد.

کتاب آیات شیطانی توهین آمیز ترین اثری است که به ساحت مقدس پیامبر و احکام و اعتقادات اسلامی مسلمانان، قرآن، صحابه و همسران پیامبر و نزدیکان آن حضرت  در ازای نیم میلیون پوند و به عبارتی ۸۵۰ هزار پوند  نوشته شده است.

محیط اصلی آیات شیطانی نفی خدا، نفی اندیشه دینی ، نفی اسلام است که سالمان رشدی به یاران و همسران پیامبر، احکام اسلامی،  قرآن ، انقلاب اسلامی و امام امت ایران توهین کرده است.

سلمان رشدی وقاهت را به جایی رسانده که بلال  حبشی را هیولای عظیم الجثه و سلمان فارسی را ولگردی که به عربستان مهاجرت کرده معرفی کرده است.

سلمان رشدی شخصی همجنس باز بود که در سال ۲۰۰۶ میلادی کتاب دیگری در مورد اسلام و توهین به مسلمانان نوشت که در آن مسلمانان تروریسم و باعث قتل و کشتار مردم معرفی می شوند.

وی در سال ۲۰۰۶ میلادی کتابی دیگری در مورد اسلام و توهین به مسلمانان نوشت که بر مبنای آن فیلم های ضد اسلامی فراوانی در غرب ساخته شد که معروفترین آن فتنه بود، در این فیلم به پیامبر اسلام توهین شده بود بعد از آن در آمریکا قرآن سوزی، انجام گرفت.

 سلمان رشدی از لحظه صدور حکم ارتداد و محدور الدم بودن وی تا کنون مخفیانه زندگی می کند.

پلیس اسکاتلند با اخذ هزینه های گزاف از ابتدای نگارش کتاب آیات شیطانی از او محافظت کرده است.

نهم اسفند ۶۷ مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق العاده یک هفته به انگلستان مهلت داد تا مقامات آن کشور به دلیل حمایت از این فرد کافر، از ایران عذرخواهی رسمی کنند ولی وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تأسف از کتاب فوق، دولت خود را جدا از مسئولیت این کتاب دانست و چون عذرخواهی رسمی نکرد روابطشان با ایران در ۱۶ اسفند ۶۷ قطع شد.

انتشار کتاب سلمان رشدی در کشورهای ایران، هند، پاکستان، بنگلادش، مصر و آفریقای جنوبی رسماً ممنوع اعلام شده‌است.

مصطفی مازح و از اعضای حزب‌الله لبنان، از جمله کسانی بود که برای کشتن رشدی اقدام کرد و در هنگام بمب‌گذاری در یک هتل در پدینگتون مرکز لندن، به خاطر نابه‌هنگام عمل کردن بمب، کشته شد. شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز، حضور سلمان رشدی را در هواپیماهای خود تا سال ۱۹۹۸ ممنوع اعلام کرد. ایرکانادا نیز از لحاظ امنیتی ممنوعیت‌هایی برای سلمان رشدی در نظر گرفت

پیامد فتوای در صدور حکم ارتداد سلمان رشدی این واقعیت را به جهانیان اثبات کرد که  غرب در تحلیل جامع و کامل از انقلاب اسلامی ضعف دارد و نشان می‌دهد که دشمنی غرب با انقلاب اسلامی عمیق است امام فرمودند؛ اگر جهانخواران بخواهند در مقابل دین اسلام بایستند ما در مقابل همه آنها می ایستیم و حکم امام خمینی(ره) در رابطه سلمان رشدی و اجرای آن اجرای حدود الهی است.

امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران و مرجع تقلید (وقت) شیعیان، پس از آشکار شدن مسئله کتاب آیات شیطانی و گسترش اعتراض مسلمانان، در تاریخ ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ش (برابر با ۸ رجب سال ۱۴۰۹ق) حکم اعدام وی را صادر کرد.

 

متن این پیام،‌ بدین شرح است:

«بسمه تعالی‏ / إنا للَّه و إنا إلیه راجعون‏ / به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‏رسانم مؤلف کتاب «آیات شیطانی» که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‏باشند. از مسلمانان غیور می‏خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است ان شاء اللَّه. ضمناً اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. /

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ »

 

این فتوا گویی جرقه‌ای بود در انبار باروت‌ که اولین نشانه‌های ظهور بنیادگرایی مذهبی به نام اسلام در غرب و در برابر غرب را نمایان ساخت.

پلیس بریتانیا بلافاصله پس از این فتوا شدیدترین تدابیر امنیتی را برای سلمان رشدی در نظر گرفت. این نویسنده در شش ماه اول بعد از فتوا، ۵۶ بار محل سکونت خود را تغییر داد و تا سال ۲۰۰۲ به مدت سیزده سال مخفیانه زندگی کرد.

او در نهایت مجبور شد در اواخر دهه نود به آمریکا مهاجرت کرده و در سال ۲۰۱۶ ملیت آمریکایی بگیرد. طبق شواهد موجود رشدی  اکنون در نزدیکی میدان اونیون (وحدت) شهر منهتن ایالت نیویورک آمریکا زندگی می کند.

انتهای پیام/ج

تصاویر تکمیلی: 
بازخوانی صدور یک فتوا

دیدگاه شما

آخرین اخبار