پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
خشت آخر
روایت عشق
رونق تولید
کمک به سیل زدگان
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
پایگاه تحلیل های دانشجویی
بازی سایه روشن
9. شهريور 1398 - 18:27   |   کد مطلب: 7723
مراسم معنوی طشت گذاری در آستانه ماه محرم و ایام عزاداری ابا عبداله الحسین(ع) در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، مراسم طشت گذاری، مراسمی است سنتی که در عزاداری ایام عاشورا و عمدتاً در شهرستان اردبیل برگزار می‌شود و طشت‌های آب را که رمزی از فرات می‌باشد در مساجد و حسینیه‌ ها می‌ آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین(ع) و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حرّ می‌ باشد که به روایتی آن حضرت، در روز 27 ذیحجه، آب مشک‌ها را در طشت‌ها ریخته و تمام لشکر حرّ و اسبان آنها را سیراب کردند.

هر چند که مراسم طشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین ساله دارد، اما در دو سه دهه اخیر برگزاری این مراسم در سایر شهرهای استان و برخی استان‌ های همجوار همچون آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، آستارا، تالش و... نیز مورد توجه قرار گرفته است. 

گفتنی است در فضای داخلی مساجد شهر اردبیل سکوهایی وجود دارد که روی آنها طشت های بزرگ مسی و برنزی گذاشته می شود که این طشت ها نزد عزاداران حسینی از حرمت خاصی برخوردار است.

شایان ذکر است مسجد دانشگاه محقق اردبیلی هم‌زمان با ایام محرم از ۹ تا ۱۶ شهریورماه هر روز از ساعت ۱۲:۳۰ مراسم عزاداری همراه با اقامه نماز ظهر و عصر برگزار می کند.

مراسم دسته‌روی عزاداران حضرت سیدالشهدا(ع) با حضور دانشگاهیان، ۱۷ شهریورماه مصادف با هشتم ماه محرم در بازار اردبیل برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما